שלום אורח
הוספת תגובה

כתבה: פנינו לאן? מחשבות והצעות

כינוי זמני
   זהו כינוי זמני לצורך הודעה זו בלבד. עדיף להירשם ולהתחבר כמשתמש קבוע כדי לשלוח תגובות
כותרת:
תגובה:
גולשים שאינם משתמשים רשומים מתבקשים להזין בתיבה את האותיות המוצגות
[ לחץ כאן לבחירת אותיות אחרות ]

CAPTCHA Image

להקליד את האותיות כאן:
         עזרה   אורח     התחברות  הרשמה
הזכויות על כל הנשלח לאתר הן של ארגון הרוקדים.
בלחיצה על לחיץ "אשר" הנכם מאשרים כי תגובתכם נכתבה בשפה ראויה ובהתאם לחוק

ועכשיו בשעה שכזאת, מתגנבות מחשבות מטרידות...

זה זמן מה שמקננת במוחי מחשבה לגבי ההתנהלות הרפרטוארית בהרקדות בארץ ובחו"ל, ובפרט במשגב ובכרמיאל, בהרקדות של דורית ואיתן מזרחי, שם אני רוקד בהנאה רבה עם זוגתי.

היות שאני וזוגתי מרגישים נפלא בהרקדות מבחינת קצב הלימוד, איכות הלימוד, הרפרטואר, החברה והמרקידים, אני חש בנוח להפנות זרקור לתחום אחד בהרקדות שמפריע לי:

 1. לדעתי יש מקום להאט את קצב ייצור ולימוד הריקודים החדשים ומקום לחשיבה מחודשת לגבי הרפרטואר הריקודי במדינתנו המרתקת.
 2. בעשור האחרון ובמיוחד בשנים האחרונות נוצרו המון ריקודי עם חדשים. התופעה ברוכה ומעידה על דמיון מבורך, יצירתיות מתפרצת ורצון להעשיר תחום זה. מאידך, בחיי היום - יום של מחול העם הישראלי נוצרת בעיתיות מסוימת שזוחלת בתהליך איטי קדימה.
 3. מבין הרפרטואר ה ע נ ק של ריקודי העם נדחקים הצידה מאות ריקודים יפים ואהובים כדי לפנות זמן ללימוד החדשים.
 4. ציבור הרוקדים מתבסס ברובו על בני גיל 45-65. יכולת הקליטה, הזכרון, ההפנמה והישום של בני גילים אלה אינו הולך ומשתפר, בלשון המעטה.
 5. יוצא שאחוז מסוים מבין הרקדנים מוותר על המאבק השבועי. בסביבתי הקרובה אני מזהה אותם, וחלקם מתהלך עם תחושת אי נוחות מסוימת כשמדובר בריקודים חדשים, וחלקי עמם.
 6. אני שומע רשמים של חברים שמבקרים בהרקדות אחרות בארץ ובחו"ל. מספר הריקודים שאינם מוכרים הולך וגדל.
 7. ציבור הרקדנים שפונה לנוסטלגיה הולך וגדל, וזאת מעין אינדיקציה לויתור על העכשווי והתרפקות על העבר המוכר והיפה.
 8. ו ישנו צורך הולך וגובר לחזק את הרפרטואר החדש שאינו יושב טוב, לכן נוצר חוג בתוך חוג, הרקדה בתוך הרקדה, לחיזוק החדש שמגיע בשטף לא מבוקר. מספר הרוקדים שזקוק לכך הולך וגדל.

זאת התרשמות פרטית שלנו - הני ויאיר- בתור אנשים שרוקדים שנים ואוהבים לחשוב על עתיד ריקודי העם. לדעתנו צריך להשקיע מחשבה וסדר נוספים.

הצעות:
 1. לגבש פורום חושב בעניין ריקודי עם ולחשוב על שינוי, שמצד אחד יעודד יצירתיות ומצד שני יצור מעין ויסות, כך שהרחבת הרפרטואר תהיה יותר מתונה ואפשרית לקליטה, ובכך תגביר את רמת הידיעה ולכן גם את ההנאה.
 2. להקים פורום מצומצם מכלל ציבור הרוקדים שכוחו וזמנו עמו בשיתוף מרקידים מובילים, למשל: 2 מהצפון, 2 מהדרום, ו -4 מהמרכז, ואת אלה יוביל גוף תרבותי בלתי תלוי כלשהו, למשל - ממשרד התרבות והספורט בחסות השרה.
 3. לערוך אמנה לחצי שנה בכל אתרי ההרקדות בארץ בהן מוצע להימנע מלימוד ריקודים חדשים ולהעמיק את ההכרות עם הריקודים הקיימים על מנת לבסס ידע קיים, כל מרקיד והרפרטואר שלו. ממילא כל רוקד הולך להרקדה המועדפת עליו...
 4. עד תום תקופת האמנה תגובש דרך רצויה להמשך מפעל יפהפה זה שאתם חלק ממוביליו. תהליך זה ילווה בפרסום באתרי ריקודי עם ובעלונים רלוונטים.

  מה דעתכם?

  (נכתב במקור כמכתב לדורית ואיתן מזרחי)