אתר ארגון הרוקדים לריקודי עם ישראליים                   www.harokdim.org     
אורח   
הרשמה התחברות
דף הבית
מי אנחנו
חיפוש הרקדות
גלריית תמונות
רוקדים כותבים
פורום
קישורים
פליירים
צרכנות
סקרים
סקר ריקודים
שאלות נפוצות
צור קשר
English
צ'אט
רדיו הרוקדים
מונה כניסות

חיקוי והתבוללות, בידול והיטמעותאיתן שמידטאפריל 2008 
זה לא מכבר נתבשרנו על פתיחתה של הרקדה חדשה. אין בכך משום חידוש, אך הגדרת ייעודה כהרקדה ייחודית לקהילת הגאים יש בה לפתוח דיון באשר לשאלה האם יש מקום להרקדה שכזו ולאחרות שתגדרנה בידול של קבוצות אוכלוסיה בעלות העדפות שונות. למען הסר ספק, אני בדעותי ובגישתי דמוקרט וליברל ובעבר צידדתי ותמכתי בזכותם של הנמנים עם הקהילה לזכות בהכרת החוק ובשוויון זכויות מלא.
הסיבה המרכזית לכתיבת הדברים בנושא זה הוא הקונפליקט והבלבול שנוצרו בתוכי באשר להתייחסות אל הקהילה ורצונותיה.
מחד, רוצים חברי הקהילה שוויון זכויות מלא והכרה מלאה בזכותם לחיות על פי העדפותיהם בתוך הקהילה הכללית, מאידך נקיטת צעד של בדלנות והתכנסות עצמית, במקרה זה, לחוג ריקודי עם מתויג ונושא את דגל הקהילה, מהווים מהלכים שאינם עולים בקנה אחד, אם לא מנוגדים בתכלית. מחייבי הרעיון ותומכיו טוענים כי יש בחוג שכזה משום פיתרון לבעיית אי הנוחות הנוצרת אצל חברי הקהילה הרוקדים עם בני זוג מאותו המין, הנובעת ממבטים והתייחסות בלתי ראויה של מי שאינם נמנים על הקהילה. יש לבחון האם אין בכך משום פתח לבידול של חברי הקהילה במישורים אחרים כמו מקומות עבודה, שכונות מגורים ועוד, בהתייחס אל אותו השיקול. אחרים רואים בחוג שכזה עוד מקום מפגש המאפשר הכרויות בין חברי הקהילה.
לעומתם שוללי הרעיון טוענים כי ההתבדלות של חברי הקהילה תמנע ותרחיק את היום בו יוכלו ל"התבולל" בקרב אותה האוכלוסיה בה הם מבקשים להיטמע ולהיות חלק בלתי נפרד ממנה. יש להביא בחשבון כי מתחייב תהליך של התרגלות אצל רבים בדרך לקבלה מלאה של חברי הקהילה. למיטב הבנתי, ריקודי עם מהווים "כור היתוך" ראוי ומיוחד בו מתקבל כל אחד ע"י האחרים ללא הבדל ללא אבחנה ובידול. פתיחת חוגים לקהילות מיוחדות עומדת בניגוד לרעיון זה. שכן בעתיד עלולים אנו למצוא את עצמנו במצב בו יפתחו חוגים בעלי גוון שונה לקבוצות אוכלוסיה שונות ומשונות על בסיס סוגי בידול שונים ואני נמנע מלפרט אפשרויות במתכוון.
באשר לטיעון של מקום המפגש לצורך הכרויות, הרי יש לחברי הקהילה מקומות רבים שכאלה כמו בתי קפה, מועדונים ועוד. השימוש דוקא בריקודי עם כמקום מפגש נוסף על אלה ראוי לבחינה מעמיקה.
כמי שתמך נמרצות בקיומו של מצעד הגאוה בירושלים, שואל אני את עצמי האם באמת ובתמים היה מקום לקיום המצעד בירושלים, שכן אם מגמת הבידול מקובלת על ידי חברי הקהילה הרי שניתן לקיים את המצעד גם במכתש רמון ואין צורך לנהל על כך "מלחמות יהודים" מהן יש לנו בשפע.

לכתבה זו נרשמו 5 תגובותלהסתרת התגובותלהוספת תגובה

 אורח  התחברות  הרשמה  רשימה כללית של תגובות  

5.(*אריאל) 
 מקום חדש לרקוד בו קיבוץ שדות-ים
 היה אדיר יש אנרגיות טובות מהים

4.אגוז  
 למען הדיוק
 ההרקדה ההומולסבית של שגיב
פתוחה לכל מי שרוצה לבוא ולרקוד איתם.
אני בטוח שעם הגעת סטרייטים להרקדה
"הסגורים בארון" יפתחו, ירגישו בנוח
ויגיעו עם הזמן(כזוגות חד מיניים) להרקדות הרגילות.
טוב עשה שגיב שפתח את ההרקדה כ"דלת ליברלית"
להצטרפות הקהילה למעגל הרוקדים.
ברכתי אותו ואני מתכוון להגיע ולהתרשם.
חנן

3.פרפר צהוב24  
 ההסבר לבידול בהרקדות...
 הוסבר בזמנו ע"י שגיב בכך שהוא נותן מענה לצרכים מיוחדים של אוכלוסיה מסויימת... שאינם מסופקים במסגרת הכללית...

ניתן לראות, לדוגמא, כפי ששקדיה כתבה... שגם הבידול של הרקדות הנשים נותן מענה לקבוצהת רוקדים ייחודית {במקרה זה - נשים דתיות} לרקוד מבלי לעבור על הקודים ההתנהגותיים הנדרשים מהן בחברה בה הן חיות...

כך גם הרקדה לקהילה ההומולסבית נותנת מענה לצרכים של קבוצה ייחודית - צריכים שאינם באים על סיפוקם בהרקדות הרגילות...

אז אולי בכל זאת יש מקום להרקדה שכזו...
עובדה היא שכמו ששגיב תיאר בזמנו, עת הודיע על פתיחת ההרקדה - שזה היה חלום שלו... ואם חלם על כך - כנראה שהצורך היה כבר אז...

2.(*צחיק) 
 הרקדות מתבדלות
 אני דווקא מאוד מסכים עם איתן. הרקדה מתבדלת היא בעצם צו הרחקה גורף לכל מי "שלא משלנו" ואם אתם רוצים שנקבל אותכם לחברה שלנו (הכללית) אתם צריכים לקבל אותנו בחברה שלכם.
העדפותיו המיניות של כל אדם זה ענינו הפרטי וזכותו בהחלט לחיות את חייו לפי דרכו. אבל נפנוף יתר במיוחדות זו או אחרת יגרום לחברה לסלוד ממך לא בגלל העדפותיך המניות אלא בגלל שחצנותך.

1.שקד-ת  
 הרקדות מתבדלות
 ישנן הרקדות מעורבות רגילות
הרקדות לנשים דתיות
הרקדות לקהילה ההומוסקסואלית....
אני אומרת ניפלא...
אין לי עם זה שום בעיה
אני בעד.
נכון שיש פה מעין סתירה לגבי רצונם להטמע
אך מאחר והדברים עדיין מעט מוקצים בימיינו אצל חלק מהאוכלוסיה
יש לאפשר להם (לקהילת ההומואים) להתבדל ו/או להטמע...על פי רצונם....
רוצה להציץ להרקדה מעין זו...נראה לי מעניין.....

הוספת תגובה לנושא זה

 אורח  התחברות  הרשמה  רשימה כללית של תגובות