אתר ארגון הרוקדים לריקודי עם ישראליים                   www.harokdim.org     
אורח   
הרשמה התחברות
דף הבית
מי אנחנו
חיפוש הרקדות
גלריית תמונות
רוקדים כותבים
פורום
קישורים
פליירים
צרכנות
סקרים
סקר ריקודים
שאלות נפוצות
צור קשר
English
צ'אט
רדיו הרוקדים
מונה כניסות

ריקודי העם לאן?דני בן שטרית 9.8.09 
לפי הערכות זהירות יש כיום בישראל כ- 400,000 רוקדי ריקודי-עם, הרוקדים ברחבי הארץ במגוון הרקדות בהן מחוללים החל מעשרות בודדות של רוקדים ועד למאות רוקדים, שלא לדבר על מרתונים שבהם מתקבצים גם מעל לאלף רוקדים.

לדעתי, התופעה הזו של ריקודי עם אין לה אח ורע ברחבי העולם. ריקודי העם הישראליים נפוצים ברחבי הגלובוס הודות לפעילותם המבורכת של ארגון המרקידים בארץ ובתפוצות.

ריקודי העם בארץ ישראל התפתחו בצעדי ענק, מהימים הראשונים, שאיני מכירם, בהם המרקיד (לצורך הנוחות בלבד אתייחס בלשון זכר) נעזר בנגן אקורדיון כדי לקיים הרקדה, דרך רשם-קול (טייפ-רקורדר) כשלמרקיד היה עוזר שדאג להריץ את הקלטת לתחילת הריקוד ולא אחת העוזר התבלבל והריקוד התחיל בחלקו השני של הריקוד או כשהושם שיר שונה לחלוטין. בהמשך חל שינוי ניכר והמרקיד יכל להפעיל את ההרקדה ללא צורך בעזרה כי נכנסו המיני דיסקים שהגיבו מהר לדרישות המרקיד.

עם כניסת המרקיד לעידן המחשב נפתרו בעיותיו של המרקיד, הוא יכול להפעיל הרקדה שלמה ללא צורך להתקרב למחשב, כיום הוא יכול ללמד ריקוד במיקרופון אלחוטי, להגביר או להנמיך את הווליום כרצונו, לחזור על ריקוד בתוך שניות וכמובן לקצר את משך הריקוד (מי מוכן לרקוד את "לא עוזב את העיר" על שלושת חלקיו? האם שני חלקים לא מספיקים?).

מאחר ואי אפשר לדרוך במקום ואנו חייבים להיות כל הזמן בתנועה, יש מרקידים המפעילים מסכי ענק עם הגרסה הויזואלית של השיר, על אותו המסך אנו רואים את הזמר/להקה מבצעים את השיר לעיתים בליווי מילות השיר מרצדות על המסך, ממש כמו בקריוקי. מעניין מה יהיה השלב הבא?

קשה להתנבא לאן תגיע הטכנולוגיה, אבל לי ברור ללא ספק שבעוד עשור נזדקק למכשיר שמיעה.

הציוד הנחוץ להרקדה, כפי שראינו, התקדם בצעדי ענק, אולם הרמקולים, לב ליבה של המערכת, לא באים לידי ביטוי באולמות הריקודים. עדיין יש רמקולים ענקיים היודעים להפיק ווליום רב בעוצמה של מאות ואלפי וואט, הם מוסיפים לרעש אבל לא לאיכות הצליל, יתכן והדבר נובע מחוסר ידיעה או בגלל עלותם הרבה מאוד ולכן הרעש בהרקדות הנו בלתי נסבל. לדעתי, הדבר נובע גם בגלל העובדה המצערת שחלק מהמרקידים נחשפו זמן רב לרעש שהם מייצרים בהרקדות שלהם ולכן שמיעתם נפגמה וכל הזמן רמת הרעש רק הולכת וגדלה. חבריי המרובים מההרקדות מספרים על צפצופים וצלצולים מטרידים באזניים המכונים בלשון מקצועית טיניטוס, והם, הצפצופים והצלצולים באזניים, הינם הקדימון לפני הצורך במכשיר שמיעה.

קראתי בעיתון את דבריו של סגן וממלא מקום יו"ר ארגון המרקידים, מר יגאל טריקי הטוען "מי שמחפש שקט בהרקדה שילך לספריה". אם בבנק היו עונים לי בחוצפה כזו, ודאי שהייתי מגיש תלונה למנהל שלו ומחליף בנק!!!

מי אתה אדוני שלאחר 35 שנות ריקוד תגיד לי לא לרקוד כי יש צורך ברעש מחריש אוזניים בהרקדה ומי שיחפש שקט שיצא לספריה? כהורה לילדים אתה לא מבקש מילדיך להנמיך את הווליום? היום הרעש באופנה, צא ולמד מה קורה באולמות האירועים, האם כך נראה לך צריך להיות בהרקדה? אנו לא מבקשים שקט אנחנו רוצים לשמוע את השיר המנוגן וגם לזהות אותו כדי לרקוד!! אנחנו באים להנות ולא לסבול!!!
אתה, אדוני, נותן לי ולחבריי שירות, והיום תודעת שירות, אם אתה לא יודע, מפותחת בקרב כל נותן שירות. והלקוח הוא בראש מעייניו. יתכן ואתה חושב שאנחנו פריירים שבאים לכל ההרקדות והמדריך יכול לעשות ככל העולה על רוחו בהרקדה ואין איש פוצה פה. כך המרקיד יכול להגביר את הווליום עד אין סוף, לשיר בקולו הצורמני ולבזבז את זמננו בריקוד חדש כל שעה, ריקוד שיחזיק מעמד ימים ספורים או רק בהרקדה שלו.

אני מציע לך, בתור ממלא מקומו של יו"ר ארגון המרקידים, למצוא דרך להפוך את ריקודי העם למה שהיו פעם ולא למה שקורה כיום.
המצב כיום הנו אנרכיה מוחלטת. כאוס במיטבו: בכל שנה מצטרפים מאות ריקודי עם ואין אף בר דעת שיכול לעמוד בקצב שאתם, המרקידים, מייצרים ריקודים. הצורך שלכם לייצר ריקודים נהפך, לדעתי, ולדעת רוקדים רבים לאובססיה ולמרוץ מטורף אחרי יצירת הריקודים. שב נא, מ"מ יו"ר יקר, עם חברי ארגונך ומצא דרך להכניס סדר בכאוס שנוצר, המצב כיום הוא שמקדישים זמן רב ללימוד ריקוד חדש ששורד זמן קצר בלבד או רק בחוגו של היוצר.
היחסים העכורים בין חברי ארגונך מביאים אותנו, הרוקדים, לתובנות שהמרקיד יעשה הכל כדי לפגוע בחברו. ומי שמפסיד מכל ההתנהלות הקלוקלת היא אנו הרוקדים וגם אתם המרקידים, אין אני מרגיש שאנחנו משני צידי המתרס, אלא, נהפוך הוא, לכם המדריכים ולנו הרוקדים אינטרסים משותפים הבאים לידי ביטוי בהרקדות שאתם מציעים לנו, הרוקדים, לבוא ולכבד אתכם בנוכחותנו.

אני אישית רוקד כאמור 35 שנים, ומזה חמש שנים לא למדתי ולו ריקוד מעגל חדש אחד, הסיבה לכך היא בזבוז הזמן העצום שבלימוד ריקוד שאולי לא יצליח בהמשך. אם הריקוד מצליח אני לומד אותו מחיקוי. המאגר בן אלפי הריקודים הביא לאינפלציה כזו שכל שיר שיוצא להשמעה מגיע עם צעדים שחיבר מדריך זה או אחר.

בנוסף, בחוג הקרוב למקום מגורי, מבשרת ציון, אני לא רוקד חודשים רבים בגלל הרעש. כן, הרעש של הרמקולים שאינם מתאימים לאולם בו מתקיימת הרקדה, ואלמלא חיבתי המופלגת למדריך כי אז הייתי תובע אותו על עוגמת נפש שנגרמת לי ולעשרות רוקדים בגלל הרעש האיום שיש בהרקדות ובעטיין אני לא מגיע להרקדה המסויימת הזו.
לי, אישית, יש הרגשה שהמדריכים חושבים שאם אין רעש מחריש אוזניים בהרקדה, אזי ההרקדה "נרדמת". זה לא כך! אנחנו באים להרקדה הזו כי אנו מעדיפים לרקוד עם המדריך הספיציפי הזה ולא בגלל שמישהו כופה עלינו להגיע אליה. ואנחנו רוצים לשמוע את מילות השיר לא פחות מלרקוד לצליליו.
אנו הרוקדים אוהבים מאוד את המרקידים. אנחנו, בלשון המעטה, פריקים של המרקידים! אנו אוהבים אותם ושמחים לרקוד בחברתם.

אז אנא, התייחסו למי שמבקש להנמיך את הווליום!!! ותעצרו את האינפלציה הדוהרת בריקודים החדשים.


לכתבה זו נרשמו 11 תגובותלהסתרת התגובותלהוספת תגובה

 אורח  התחברות  הרשמה  רשימה כללית של תגובות  


ישנם 2 עמודים    העמוד הבא
0.(*איראיר) 
 צודק מיליון אחוז
 שלום דני.
כמו שאומרים - כל מילה בסלע. הבעיה כמו שהזכרת היא שאין אדם בעל יכולות שיתווה דרך לעצירת השיגעון ויכניס את המערכת הלא מבוקרת הזאת לנורמליות, כלומר: אדם בעל יכולות עם שפע זמן.

0.(*זוהר) 
 חיזוקים למכתבך החשוב
 מרגיש כמוך בדיוק ואני מאוד חדש ב"עסק" יחסית אליך.
הרבה פעמים אני מוצא את עצמי יושב כשמלמדים ריקוד, כי פשוט בא לי לרקוד ולחזק את הריקודים שכבר למדתי ואין לי יכולת וחשק לעסוק ב"לימוד". זה מוציא את הכיף של החוג. ניתן אולי ללמד ריקוד חדש בהתחלת החוג ואחר-כך לרקוד ברצף את הריקודים שאנחנו כבר יודעים ונהנים מהם.
הלוואי ויתייחסו לצרכים של הרוקדים ולא רק של המדריכים ומלחמת המעמדות.

0.(*faceit10) 
 זה משחק שבו כולם מפסידים חוץ...
 הרוקדים הפחות ותיקים ירקדו את הריקודים החדשים, אין ספק, שם הם יכולים להתבלט. לכן תמיד יהיו במעגל מספיק לומדים. המצב הוא שאם המרקיד בחר להרקיד ריקוד חדש, זהו, TOO LATE, כבר מאוחר מדי. לא אנו הרוקדים נצליח לשנות זאת...

אבל זה משחק שגם המרקידים עצמם מפסידים בו. הם עוזרים לאותם עשרה "מצליחנים" והם עצמם פשוט נמחקים. גם ריקוד נפלא שלא הגיע מאותם "מצליחנים" לא "יתרומם". זה המשחק ולכן הרוקדים, ברור שמפסידים בהשקעה בריקוד חדש שלאו דוקא יצליח ובכך שדוקא הריקודים הטובים נעלמים. המרקידים לא עוזרים לעצמם, והתוצאה ידועה לכל: המון ריקודים חדשים וטפלים.

ורק הם, אותם מעטים, נשארים מרוצים...

0.(*רוקדת ברחובות) 
 מסכימה!
 אני מסכימה שיש קצר בין רוקדים ומרקידים בעניין ריקודים חדשים. מסביבי במעגל אני שומעת רק קיטורים על זה שמפסיקים לרקוד כדי ללמוד. האם המרקידים באמת חושבים שזה מה שאנחנו רוצים (ללמוד אינסוף ריקודים חדשים שלא מחזיקים מעמד ורק מפנים מקום לריקוד נוסף)? אני בעד "השביתה" שהצעת: אם נשב בצד, המרקידים יבינו שאנחנו מעדיפים איכות ולא כמות!

0.gilk  
 היצע וביקוש
 זה שם המשחק!
"היצע וביקוש"
הכוריאוגרפים מייצרים מסיבות של יצירתיות, אגו, ביקוש...
המרקידים מלמדים כי אם לא יספקו את הסחורה, הרוקדים/לקוחות, ינדדו לשווקים שם הסחורה מוצעת.
יתכן,
כניראה,
סביר שיש קצר קטן בין הרוקדים והמרקידים.
יתכן ורוקדים שלומדים כל העת ריקודים חדשים, כי הם חוששים להיות out, יוצרים מיצג שווא, של ביקוש, אותו מנסים המרקידים לספק.
במקרה כזה, הייתי מציע פתרון של הפגנת רצונות אמיתית.
רוקדים שקצו במבול הרקודים החדשים, פשוט לא יצטרפו למעגל הלימוד.
לימוד ריקוד חדש בו 50% מהקהל יושב בצד, אומר דרשני.

מבט אישי - אני אישית לא לומד ריקודים חדשים. ריקוד טוב שמצליח להרקד למעלה משלושה, ארבע חודשים אני מצטרף אליו וכבר יודע אותו מתוך ראיה...

וחזרה להצעתי לעיל, אני רק חושש שטעות בידי הכותבים. רוב הרוקדים אולי כן מעוניינים בשלושה ריקודים חדשים בשבוע (דומני שזו מנת הריקודים החדשים השבועית בממוצע שנתי).

0.(*אבא של הדס) 
 ריקודי עם לאן
 אני מעוניין להתייחס לדבריו של בנצי רז.

האמת שהמאמר שלי היה עדין, אם כי שתי הכתבות נגעו באותו עניין. אני חייב לומר שמאד הזדהיתי לקרוא את התגובה שלך. זה מצער וחבל. אני גם חושב שמהפכה יכולה להגיע רק מכיוון הרוקדים עצמם.

תודה על ההתיחסות יאיר אסודי יסוד המעלה

0.benziraz  
 הערת רוקד וותיק
 לצערי הכתבה עוד מקילה בהתייחסות לתופעה.
מבול הריקודים החדשים ולפעמים כמה ריקודים לאותו שיר החל כבר לפני מעל 30 שנה.
לפני כ 35 שנים התאחדנו, ציבור נכבד, להרקדות סופ"ש במרכז הימי בקיסריה בהובלת משה תלם.
כבר אז ניסינו לשמור על הישן, קרי ריקודי עם !
לא נסענו לבתי מלון מפוארים ולא לשייט בים התיכון וכולם תרמו ועזרו באירגון.
היזמים גם לא הרוויחו סכומים אדירים, מעבר לכיסוי ההוצאות.
לא אחטא לאמת אם אגיד שמעל 80% מהריקודים ב-30 השנים האחרונות לא נוצרו ע"י יוצרים, אלא, לצערי, ע"י יצרנים.
מי שטען מולי כי קיבוץ הגלויות מביא ריקודים חדשים ויש קידמה והתפתחות, כנראה לא מבין מה זה בכלל ריקוד עם ופולקלור אתני בפרט.
אני מחלק לריקודי עם שיש להם בסיס פולקלוריסטי והסבר לכל צעד בריקוד (ראו הדרכות של אליהו גמליאל, סעדיה עמישי, שמוליק גוב ארי, מושיקו הלוי ועוד רבים)ובין ריקוד ישראלי שאני מוכן לקבלו ככזה אבל לא תחת כותרת ריקוד עם.
המדריכים והיוצרים לא ייתנו יד להקפאה כי זה שומט מהם את ההכרה והכבוד.
ישנם יוצרים שכבר רשמו מעל מאה ריקודים, חלק מהם יפים והרוב זבל שמאלצי שנרקד כחצי שנה ונעלם.
ישנם מרקידי דרום שלא ילמדו מריקודי הצפון וכנ"ל בכל אזור אחר.
ועידת רוקדים עם יוצרים.......היה ניסיון כזה כשהקימו את עמותת "רעים". מיד נעשו נסיונות של חלק מהמרקידים הפעילים וביניהם אחד מיושבי הראש לשעבר להיכנס ולהשתלט על פעילות רעים.
ועדים כאלה יוכלו להצליח בסינון אך ורק אם החברים בוועד הזה לא יהיו מרקידים פעילים או יוצרים עכשוויים.
כל מצב אחר יביא שוב את תרבות הקליקות המכוערת שגרמה גם לפירוד בין שני האירגונים.
עמותת הרוקדים צריכה לצבור כוח ולהוביל בקטע הזה.
לכותב הנכבד אעיר הערה עם הומור מסויים......מדוע נציגים, 2 מהדרום,2 מהצפון ו-4 מהמרכז?!
תרבות מחולות העם בכלל והמובילים בנוסטלגיה בפרט הם רובם מהצפון ולמעשה בצפון פורחת הנוסטלגיה יותר מכל מקום אחר.
כמובן שיש גם נוסטלגיה חביבה בירושלים ומעט צפוניים מגיעים להתארח גם שם אבל לצערי, במרכז יש דעיכה וכמות רוקדי הנוסטלגיה בירידה.
יש הרבה דיסקוטקים במרכז וכן מועדוני סלסה .....חוג לריקודי עם לא צריך להיות חלק מתרבות זאת.

0.(*oskaron) 
 לחיזוק דבריך אוסיף שפוגעים גם בשמיעה שלנו
 הכל נכון. לשמוע את תגובת יגאל טריקי נציג המרקידים להאשמות אלו זה אומר שהמרקידים פוגעים בנו בכל דרך והם מודעים למצב ואנו הולכים כצאן לטבח.
הלוואי שארגון הרוקדים ימצא דרך להרגיע את המרקידים ולהחזיר את המרקידים לשפיות.

0.(*ברק) 
 רעש וצילצולים
 שתי הבעיות הכואבות של הרקדנים הועלו בכתבה הממצה שכתב מר בן שטרית דני.

הרעש הנורא המלווה כל הרקדה והזימרה של כל מרקיד ש"עבר" קורס לפיתוח קול באותו הזמן שלמד בחוג למרקידים, הם אלו שמגדישים את הסאה, ואם אנו רוצים לחיות בעולם שקט לגמרי - כדאי שהמדריכים ימשיכו ברעש הנוראי שלהם, כי כידוע, לחרשים הרעש לא מפריע...

אז אנא מרקידים יקרים, הנמיכו את הווליום!

ואנא רוקדים פריירים, תעירו על רעש ואל תהפכו אותו למזג אויר שכולם מדברים עליו ולא עושים כלום....

0.(*ישראל) 
 סוף סוף מישהו מביע את מה שחושבים רוקדים רבים.
 הכתב צודק בדבריו, הגיע הזמן להכניס סדר בריקודי העם.
הרעש אכן מפריע לכולם וכמו מזג האויר כולם מתלוננים אבל לא עושים דבר. הרעש משגע אותנו וזה דבר בולט בכל ההרקדות.
מנסיוני, שהוא בהרבה פחות משל הכותב, אני יודע שההנמכה תחזיק מעמד ארבע דקות וזה חבל.

בנושא הריקודים החדשים יש אנרכיה מוחלטת וכדאי היה לצמצם את הריקודים החדשים הנלמדים מדי יום. הזילות של כמות הריקודים
בולטת וגם בזבוז זמן הרקדה פוגע בכולנו.

הוספת תגובה לנושא זה
 

ישנם 2 עמודים    העמוד הבא

 אורח  התחברות  הרשמה  רשימה כללית של תגובות